Rowery MTB należą do grona najpopularniejszych. Ich wybór jest ogromny, a bardzo duża uniwersalność i wytrzymałość sprawiają, że praktycznie każdy znajdzie dla nich zastosowanie.
Mimo że dziś rowery górskie można spotkać na każdej ścieżce, to ich historia wcale nie jest długa. Pierwsze rowery MTB powstawały w latach 70. minionego stulecia. Ich początki związane są ze słoneczną Kalifornią oraz grupą rowerzystów z Garym Fisherem na czele.
Rower mountain bike – jak sama nazwa wskazuje – świetnie spisuje się w górach, a więc na podjazdach, zjazdach i trudnych technicznie ścieżkach. Jest też doskonałym wyborem, jeśli uwielbiasz jeździć w lesie oraz po szutrach.
Na asfalcie nie jest oczywiście tak szybki jak rower szosowy, ale również umożliwia szybkie przemieszczanie się. Dzięki temu rower górski MTB może być sprawdzonym zakupem zarówno dla osoby szukającej niepowtarzalnych wrażeń z jazdy, jak i dla użytkownika potrzebującego jednego roweru do wielu zadań.
Wśród rowerów MTB można wyróżnić kilka rodzajów. Rowery do XC oraz maratonów będą podobne do siebie i nastawione na jak najszybszą jazdę. Trail służy do jazdy singletrackami, enduro w ekstremalnie trudny teren, a downhill - tylko na zjazdy.
Najważniejszym elementem każdego roweru jest rama. W przypadku MTB rower może być wyposażony w ramę sztywną (rower hardtail MTB) lub amortyzowaną (rower full mtb), która lepiej sprawdzi się w trudnym, górskim terenie. Wszystko to dzięki zamontowaniu amortyzatora w tylnej części ramy. Dzięki temu tylne koło lepiej trzyma się podłoża, a jazda jest bardziej komfortowa. Jeśli jeździsz w górach, to warto postawić właśnie na rower z tylną amortyzacją oraz regulowaną sztycą podsiodłową.
Rower górski MTB ze sztywną ramą też ma swoje zalety – przy identycznym wyposażeniu jest lżejszy, tańszy i prostszy w obsłudze oraz serwisowaniu. Ponadto tłumik w amortyzowanej ramie pochłania część energii, więc hardtail jest sztywniejszy i zapewnia lepsze przekazywanie mocy. Jeśli więc nie jeździsz po bardzo trudnym technicznie, górzystym terenie, rower ze sztywną ramą może okazać się lepszym wyborem.
Dziś zdecydowana większość rowerów MTB wyposażona jest w koła o rozmiarze 29 cali. Do przeszłości odeszły najpopularniejsze kiedyś koła 26-calowe, a opcja pośrednia, czyli 27,5 cala nigdy nie zdążyła zdominować rynku. Nadal jednak można na nią trafić. Szczególnie rower MTB damski o takich kołach może być interesującą alternatywą dla niższych użytkowniczek.
Jakie zalety ma rower MTB 29? Duże koła zapewniają lepsze tłumienie nierówności, dobrą przyczepność i skuteczne rozpędzanie się. Rower MTB 29 może być co prawda nieco mniej zwrotny w ciasnych i krętych ścieżkach, ale za to o wiele łatwiej przejeżdża przez przeszkody.
Opony w rowerze górskim są dość szerokie - najczęściej od 2,1” do 2,3”, choć znajdziemy też “plusy”, czyli opony o szerokości powyżej 2,5”. Mają też wyraźny bieżnik, który zapewnia przyczepność na nieutwardzonych drogach. Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród zaawansowanych użytkowników są opony bezdętkowe (tubeless). Dzięki nim można jeździć z niższym ciśnieniem, co poprawia przyczepność. Ponadto są zdecydowanie bardziej odporne na przebicia niż tradycyjne opony z dętkami.
Wraz ze wzrostem popularności rowerów MTB zaczęto organizować wyścigi. Dziś odbywają się one praktycznie co weekend, skupiając zawodowców oraz amatorów kolarstwa górskiego. Rower wyczynowy MTB pozwala ścigać się na wysokim poziomie.
Standardem w rowerach przeznaczonych do ścigania jest karbonowa rama, która zapewnia niską wagę i świetne przekazywanie energii. Oprócz ramy także obręcze kół, wspornik siodła czy kierownica mogą być zbudowane z włókna węglowego. Dla zapewnienia jeszcze lepszej sztywności możesz wybrać także siodełko z karbonową skorupą i karbonowymi lub tytanowymi prętami.
Rower wyczynowy MTB jest też wyposażony w najlepsze grupy napędów (najczęściej SRAM lub Shimano). Obecnie do najpopularniejszych wśród osób ścigających się należą napędy jednorzędowe z dwunastoma przełożeniami na kasecie. Konfiguracja 1x12 zapewnia niską wagę przez pozbycie się jednej manetki i przedniej przerzutki, a zarazem łatwość korzystania, gdy ciężki bieg musimy błyskawicznie zmienić na lekki lub odwrotnie.
Rower górski MTB to świetne rozwiązanie zarówno dla osób planujących odważną jazdę po zjazdach, korzeniach i kamieniach, jak i dla tych, którzy szukają roweru do wszystkiego. Dzięki ogromnej dostępności i bogactwu modeli każdy znajdzie coś dla siebie.
Rower MTB damski zbudowany jest w sposób ułatwiający jazdę paniom – ma na przykład mniejszą ramę, węższą kierownicę i odpowiednie siodełko.
Uznani producenci rowerów, tacy jak Cannondale, Ghost czy rowery Focus dostępne w Mrozbike, proponują konstrukcje zbudowane na bazie wieloletnich doświadczeń. Są to rowery MTB, które sprawdzą się w każdym terenie, gwarantując wytrzymałość i niezawodność. Dzięki temu osiągniesz maksymalną satysfakcję z jazdy – niezależnie od tego, czy zależy ci na biciu rekordów czy rekreacyjnych przejażdżkach po lesie.
Warto przeczytać