Strona główna » Porady » Korzyści z jazdy na rowerze

Korzyści z jazdy na rowerze

Data dodania: 17-02-2023 Wyświetleń: 931


Udostępnij wpis

Wielokrotnie staraliśmy się Wam pokazać jak fajną zajawką jest rower. Rower jest o tyle cudownym urządzeniem, że nie musimy się przy nim ograniczać tylko do funkcji sportowo- treningowej, transportowej czy rehabilitacyjnej, a można je z powodzeniem łączyć. Jeśli Kolarstwo jest Waszą pasją od lat, możecie nie znaleźć w tym tekście nic nowego, natomiast jeśli stawiacie dopiero pierwsze kroki na swojej rowerowej ścieżce możecie znaleźć kilka kwestii, które będą dla Was odkrywcze.

 

Będziesz zdrowszy

Korzyści z jazdy na rowerze

[1]


Aktywność fizyczna jest dla nas zdrowa, co do tego nikt nie powinien mieć najmniejszych nawet wątpliwości. Oczywiście nie mówimy tutaj o sporcie zawodowym, gdzie organizmy zawodników poddawane są olbrzymim obciążeniom, a oni sami zmuszeni są do wielu wyrzeczeń. Jeśli chodzi o rekreacyjną aktywność fizyczną, czy amatorskie uprawianie sportu, niosą one ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ruch redukuje poziom kortyzolu w naszym organizmie. Niski poziom tego hormonu ma zbawienny wpływ na to, jak się czujemy. Redukuje on stres i wzmacnia nasz system immunologiczny (przez co rzadziej chorujemy). Regularny wysiłek fizyczny jest również zalecany jako działanie profilaktyczne przeciw udarom, problemom z krążeniem i poprawia funkcjonowanie stawów.

 

Zaoszczędzisz pieniądze…

 
Korzyści z jazdy na rowerze
[2]

 
Jeśli zaczniesz traktować rower jako domyślne źródło transportu, twój portfel na pewno to odczuje. Wydatki na rower w porównaniu do wydatków na motocykl czy samochód pozostają niezauważalne. Przy średniej klasy rowerze, nawet zużywając kompletnie jeden zestaw napędu w sezonie koszta części powinny wynieść poniżej 1.000 zł. W przypadku samochodu podobną kwotę wydamy na ubezpieczenie i przegląd. Kolejnym kosztem przy jeździe samochodem są naprawy, a nie oszukujmy się, bezawaryjne samochody spotyka się tylko w opisach ogłoszeń na OLX. Największym kosztem jest jednak paliwo… Średniej wielkości miejskie auto spala na setkę około 6-7l paliwa na setkę. Mnożąc to przez ceny sięgające obecnie 7,80 zł za litr sumy za roczne przebiegi mrożące krew w żyłach.
 

 

… i spalisz tłuszcz.

Jazda na rowerze to spalanie tłuszczu

Jeżdżąc na rowerze szybko zaczniesz obserwować jak Twoja waga zacznie spadać na łeb, na szyję. Zwiększając naszą aktywność fizyczną spalamy dodatkowe kalorie. Jeśli nasza dieta nie zmieni się diametralnie, w krótkim czasie zaczniemy tracić tłuszcz, a do naszych mięśni będzie trafiało o wiele więcej krwi. Dzięki temu nasza skóra stanie się bardziej napięta, co będzie widać na pierwszy rzut oka. Poprawi się również jej kondycja, a także stan twoich włosów i paznokci. Dzięki jednemu wyborowi możesz znacznie poprawić swój wygląd.
 

 

Będziesz szczęśliwszy.

Jazda na rowerze sprawia, że będziesz szczęśliwy
[3]
 

Wraz z wyglądem poprawi się również Twoja samoocena i ogólne samopoczucie. Dzięki niemu wzrasta wiara we własne możliwości, poprawia się nastrój i samopoczucie, tym samym patrzymy na siebie bardziej przychylnym okiem. Wraz z wysiłkiem wydzielają się endorfiny, czyli potocznie mówiąc hormon szczęścia. Powstają one w przysadce mózgowej. To właśnie one odpowiadają za radość i szeroki uśmiech, który widać na twarzach sportowców nawet po wyczerpujących zawodach lub treningach. Dodatkowo w przypadku mężczyzn wydziela się testosteron, który odpowiada za lepsze samopoczucie, pewność siebie, a także wiele innych rzeczy :)

 

Poznasz nowych ludzi

Dlaczego warto jeździć na rowerze - Mrozbike
[4]

 

Jeżdżąc na rowerze spotkasz wielu ludzi dzielących Twoje hobby. Sam nie zliczę, ilu spośród moich znajomych spotkałem właśnie na rowerze. Znam nawet przypadki, gdzie znajomości zawiązywane na rowerze rozwinęły się o wiele dalej. Warto dbać o swoich rowerowych znajomych. Jazda samemu bywa nudna, a mając dobrych kompanów na brak wrażeń narzekać nie będziesz. Dodatkowo zawsze znajdzie się ktoś kto poratuje cię dętką, multitoolem czy umiejętnościami w razie awarii na trasie.
 

 

Spojrzysz na wszystko z nowej perspektywy

Spojrzysz na wszystko z nowej perspektywy
[5]

 
Świat zza kierownicy roweru wygląda trochę inaczej niż ten obserwowany podczas jazdy samochodem. Siedzimy wyżej, mamy większe pole widzenia i możemy zauważyć wiele nowych rzeczy, na które nie zwrócimy uwagi jadąc samochodem. Dodatkowo otwierają się przed nami tereny niedostępne przy podróży samochodem. Każdemu polecam raz na jakiś czas wybrać się na przejażdżkę za miasto. Natura z poziomu rowerowego siodełka wygląda pięknie. Dodatkowo rower jest stosunkowo cichym środkiem transportu i wrażenia słuchowe również będą nieocenione.

Będziesz Eko!

Ekologiczne środki transportu
[6]
 

Rower to pojazd, który chyba najbardziej zbliża się do definicji słowa „zeroemisyjny”. Można używać go przez długie lata, nie emitując ani grama spalin. Oczywiście wiem, że za większość zanieczyszczeń odpowiadają wielkie fabryki, statki i samoloty transportowe, ale czemu nie dołożyć własnej cegiełki dla środowiska? Im więcej rowerów tym mniej zanieczyszczeń powietrza w naszych miastach, mniej emisji CO2, mniej unosu wtórnego z nawierzchni czy opon. Nie musisz od razu być vege i pić sojowe latte, aby być przyjazny środowisku.

 

Będziesz szybszy

Rower szybszy w mieście

[7]

Jeśli mieszkacie w dużym mieście i dopiero zaczynacie swoją przygodę z rowerami to na pewno zdziwi Was jeden fakt. Mianowicie rower jest zdecydowanie najszybszym środkiem transportu. Nie mówię już nawet o godzinach szczytu. Nie chcę również porównywać szybkości podróżowania rowerem do komunikacji miejskiej, bo można by to odebrać jako znęcanie się nad słabszymi. Nawet w przypadku samochodu, najczęściej dotrzemy w miejsce docelowe właśnie rowerem. Dużym udogodnieniem jest również funkcja „parkuj gdzie chcesz”. Parkowanie samochodem w centrum miasta to prawdziwa zmora. Już samo znalezienie miejsca parkingowego trwa niekiedy dłużej niż cała podróż. W przypadku poruszania się rowerem jedyne czego potrzebujemy to słup, latarnia albo solidne ogrodzenie, do którego przypniemy nasz jednoślad pod naszą nieobecność. Oszczędność czasu jest znacząca, a każdy wie, że czas to pieniądz.

 

 

Jazda na rowerze to świetna zabawa!

 
Świetna zabawa
[8]
 
Jeżdżąc na rowerze uśmiech nie będzie Ci schodził z twarzy. Nie ważne czy podejdziesz do tego na sportowo, rekreacyjnie czy turystycznie. Kolarstwo to świetne hobby pełne pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wskazówkami. Będziesz miał okazję zwiedzić wiele miejsc, do których nie dotarłbyś w żaden inny sposób. Wydolność twojego organizmu wzrośnie, a wraz z nią Twoja samoocena. Dodatkowo, jeśli zarazisz się kolarską pasją, nigdy nie będziesz narzekać na nudę w czasie wolnym.
 
Zespół Mrozbike:
Tekst: Emil
Opracowanie: Szymeon
Edycja tekstu: Hania

[1]- meme-arsenal.com
[2]- kwejk.pl
[3]- freepik.com
[4]- granfondo-cycling.com
[5]- wallpaperflare.com
[6]- vectorstock.com
[7]- istockphoto.com
[8]- c2postscript.org


 

Komentarze (1)
Jack 17-02-2023 16:16:25
Powołujesz się na wielkie autorytety z dziedziny finansów i medycyny. Lubię takie rzetelne taksty!

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Sklep MrozBike Mrozbike
Aby zapewnić Tobie najlepszą możliwą obsługę na naszej stronie, używamy plików cookie. Korzystając z mrozbike.pl wyrażasz zgodę na używanie plików cookie.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu